,
Message sent from:

Governor - Structure and Responsibilities

The day to day management of the TIG Federation is the responsibility of the Headteacher but the Governing Body is responsible for overseeing all aspects of school life and has three statutory responsibilities:

  • Setting the school’s vision, ethos and strategic direction;
  • Holding the Headteacher to account for the educational performance of the school and its pupils; and
  • Overseeing the financial performance of the school and making sure its money is well spent.

All Governors sit on the Full Governing Body which meets once a term.  Governors also sit on at least one sub-committee, these being:

  • Impact of Teaching & Learning Committee: this committee regularly receives updates on curriculum and standards, reports on Senior Leadership reviews, and carries out policy review and approval.  It also deals with requests from staff, reviews professional development needs and discusses the Governor monitoring visits before reporting to the full Governing Body.
  • Impact of Resources Committee: this committee looks at budget monitoring, both for the current and next academic year.  Governors also review capital projects, approve payments, review letting charges, approve the budget management policy, review staff performance procedures and prepare, adopt, monitor and review all staffing policies.

The Instrument of Government for the TIG Federation states that the Governing Body should comprise eleven Governors:

  • Two parent governors
  • One Local Authority governor
  • One staff governor
  • Two foundation governors
  • Four co-opted governors
  • One Headteacher

Name

Category

Appointed by

Term in Office
(to and from)

Committees serving on

Positions of responsibility

*other business interests

**Relationships and other roles in school

Jim Brown Co-opted Governors 23/01/2018
to
22/01/2022
Resources
 
None

Member of Elevate Multi Academy Trust, Knaresborough.
Governor at Queen Mary's School, Thirsk.
Chair of Governors at Dishforth Village School and Dishforth Airfield School.

None

John Davies

Local Authority

Governors

02/02/2017
to
01/02/2021

Teaching & Learning

None

None

None

Leanne Eaton

Parent

Parent Election

03/11/2016
to
02/11/2020

Resources
Teaching & Learning

Chair of Governors

None

Parent (Kirk)

Brogan Fraser

Staff

Staff Election

03/11/2016
to
02/11/2020

Teaching & Learning

SEN Governor

None

Teacher (Kirk)

Mark Holt

Parent

Parent Election

03/11/2016
to
02/11/2020

Resources
 

Vice Chair of Governors
Chair of Resources

None

Parent (Staveley)

Ana Korzun Co-opted Governors 23/01/2018
to
22/01/2022
Teaching & Learning None Teacher at Queen Ethelburga's Collegiate Parent (Kirk)

Joanne Lamb

Foundation

Diocese

03/11/2016
to
02/11/2020

Teaching & Learning

Chair of Teaching & Learning
Safeguarding Governor

None

Parent (Kirk)

Elisabeth Mellor

Headteacher

N/A

N/A

Resources
Teaching & Learning

Headteacher

None

Headteacher

Lisa Moore

Associate - no voting rights

Governors

03/11/2016
to
02/11/2020

N/A
No voting rights

Marketing

None

Parent (Kirk)

Antonia Praud

N/A

N/A

N/A

N/A

Clerk

None

None

Rev. Paul Spurgeon

Foundation

Diocese

Ex-Officio

Teaching & Learning

None

Rector of The United Parish of Lower Nidderdale

Leads Collective Worship (Kirk)

Laura Wilmshurst

Co-opted

Governors

26/09/2017
to 
25/09/2021

Resources
 

None

None

None

Lynda Powell

Co-opted

Governors

26/09/2017
to 
25/09/2021

Resources
 

None

Deputy Mayor, Knaresborough

None

*Relevant business interests of governors and details of any other educational establishments they govern 
**Relationships between governors and member of the school staff including spouses, partners and relatives

Governor Meeting Attendance Record
Please click on the document below to see the meeting attendance record for 2017/2018.

X
Hit enter to search